OCHRONA DANYCH OSOBOWYCH

chronić dane osobowe

Wszędzie posługujemy się danymi osobowymi. Adresujemy listy priorytetowe, podajemy:
imie, nazwisko, adres, kod
jesli list nie jest odpowiednio transportowany do tych danych ma dostep wiele osób. Dla listonosza, adresy to dzień powszedni. Nie robi to na niego wrażenia.

Czy adres zamieszkania to dane wrażliwe?

Podajemy go na wszelkiego rodzaju drukach urzędowych, wnioskach i skargach. Adres zamieszkania jest daną osobową chronioną, nie można go wykorzystywać w celu innym niż dla jakiego został przekazany. Na adres zamieszkania otrzymujemy także wezwania z Sądu, Straży Miejskiej czy policji, jeśli potrzebne są nasze wyjasnienia lub jesteśmy świadkiem w jakiejś sprawie o wykroczenie czy przestępstwo. Warto w placówce Poczty Polskiej wynająć skrytkę pocztową. Listy w postępowaniach karnych, wykroczenia czy administracyjnych, mogą być wysyłane do skrytki pocztowej i jest to uregulowane w odpowiednim kodeksie.

Elektroniczny adres do doręczeń

Każda osoba może utworzyć elektroniczny adres do doręczeń. ELEKTRONICZNY ADRES DO DORĘCZEŃ

Nie trzeba wysyłać skanu dowodu osobistego

Aplikacja mObywatel, która umożliwia dostęp do cyfrowych dokumentów i usług publicznych, została rozszerzona o nową funkcję - udostępnianie danych na odległość. Dzięki niej użytkownicy mogą bezpiecznie i wygodnie dzielić się swoimi danymi z innymi osobami, bez konieczności ich przekazywania fizycznie.
Aby udostępnić dane na odległość, należy wygenerować w aplikacji mObywatel kod QR. Kod ten zawiera unikalny numer, który druga osoba może wprowadzić w swojej aplikacji. Po wprowadzeniu numeru, druga osoba przez określony czas (domyślnie 15 minut) będzie mogła zapoznać się z udostępnionymi danymi.

Wysyłać zdjęcie dowodu osobistego

Każdy może wysłać skan czy foto dowodu osobistego wszędzie gdzie tylko chce, może wysłać także na adres redakcji: ....@pesel.abywiedziec.eu (w miejsce kropek, przed @ wpisz PESEL z dowodu), tylko po co?
Motywacje są różne. W ten sposób chcemy się uwierzytelnić, że ja to ja. Nie jest to dobry sposób, bo skan dowodu można zrobić w prosty sposób. Firmy pożyczkowe, żądają skanu/foto dowodu osobistego, aby udzielić pożyczki. Operatorzy telefonii komórkowej chcą skanu, aby zawrzeć umowę. Zapominają, że klient może podpisać umowe elektronicznie przy pomocy portalu obywatel.gov.pl.